Sultangazi Yazı Akademisi Üçüncü Yılını Tamamladı

Sultangazi Belediyesi’nin Anadolu Yazarlar Birliği işbirliği ile düzenlediği Sultangazi Yazı Akademisi, gençlerin okuma, düşünme ve yazma becerilerini geliştirmek hedefiyle üçüncü yılını tamamladı.
İlçedeki lise öğrencilerinin katıldığı Sultangazi Yazı Akademisinde bu güne kadar yaklaşık üç yüz elli öğrenci eğitim gördü. Genç kalemlerin usta şair ve yazarlardan eğitim aldığı akademide her yıl ortak okuma listeleri yanında bireysel okumalarla Türk ve Dünya edebiyatını daha yakından tanıyan öğrenciler, farklı yazarların dünyasına girerek, farklı yazı tekniklerini de tanıma imkanı buluyorlar.

Eğitim dönemi boyunca Cuma ve Cumartesi günleri dört grupta sürdürülen atölye eğitimlerinde şair ve yazarlar; Serap Kadıoğlu, Hüseyin Akın, Sıddık Ertaş ve Hüseyin Karaca yönetiminde yazı ve şiir çalışmaları gerçekleştiren öğrenciler, Türk ve dünya edebiyatının önemli isimlerinin eserlerini de okuyorlar. Eğitimlerde örnek metinler ve eserler üzerinden edebiyatın temel kodlarını, yazma eyleminin inceliklerini, farklı yazı ve şiir türlerinin özelliklerini, edebiyat kuramlarını öğrenen yazı akademisi öğrencileri, böylece kendi yazı ve şiirlerini her geçen gün olgunlaştırıyorlar.