Öğrenciler Usta Yazarlarla Buluşuyor…

Sultangazi Yazı Akademisi öğrencileri, usta hikayeci Yıldız Ramazanoğlu ile buluştu.
Sultangazi Yazı Akademisindeki gençler, kültür ve medeniyetimizin kodlarına vakıf bir şekilde yerli bir kültür ve edebiyat yolunda şair ve yazarlar yönetiminde aldıkları eğitim yanında, yıl içinde kitabını okudukları bir yazarı misafir ederek onunla tanışma ve sohbet etme imkanı buluyorlar. Daha önce Celal Fedai, Şadi Kocabaş, Cengizhan Orakçı, Yağız Gönüler, Kadir Daniş gibi şair ve yazarların konuk olduğu Sultangazi Yazı Akademisinin, 2021-2022 eğitim sezonundaki misafiri ise usta hikayeci Yıldız Ramazanoğlu oldu.

Programda, akademi eğitmenlerinden Hüseyin Akın’a genç yazar adaylarından Sümeyye Korkmaz ve Lütfiye Yıldırım da eşlik ederek usta yazar Yıldız Ramazanoğlu’na sorular yönelttiler. Başta son hikaye kitabı Cam Kenarı olmak üzere eserleri ve kendi yazarlık serüveni hakkında bilgiler veren Yıldız Ramazanoğlu Lütfiye Yıldırım’ın “Popüler kültürün, trendlerin dışına çıkmak için ne yapmalıyız?” sorusuna geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan şair Sezai Karakoç’un tavsiyesi “klasikleri okusunlar” sözüyle cevap vererek, okurken seçici olmanın önemini vurguladı.

Yazmanın bir tür kayıt düşmek, tanıklık etmek olduğunu ifade eden usta yazar Yıldız Ramazoğlu, “Dünyada şu anda hiçbir ülkenin vatandaşlığına sahip olmayan yüz milyonun üzerinde insan var. Ünlü sosyolog Bauman’ın Iskarta Hayatlar kitabında anlattığı yeryüzünün her köşesinde ötekileştirilmiş, susturulmuş, değersizleştirilmiş, insan hiyerarşisinde en alta konmuş insanlar var. İnsanlık nasıl bu hale geldi, bu durum nasıl derinleşti?” diye sorarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Sürüklenmeye devam mı edeceğiz, kendi varoluşumuzun bile öznesi olamadan gelip geçecek miyiz, yoksa başımızdan değerli bir şey geçiyor ve bunu kayıt altına mı almamız lazım diye kendimize sorduğumuzda birden kelimenin dolayısıyla yazmanın kıymeti ortaya çıkıyor. Havada uçuşan bir şey var biz bunu kelimeler yoluyla ifade etmemiz, yere indirmemiz gerekiyor.”

Yazarın son hikaye kitabı Cam Kenarı’nı daha önceden okuyan akademi öğrencileri, Yıldız Ramazanoğlu ile kitabı ve yazarlık serüveni hakkında sohbet edip program sonunda da yazara kitabını imzalattılar.