Kültürel Seferberlik Devam Ediyor

Anadolu Yazarlar Birliği tarafından “Toplumların ve ülkelerin, maddi kalkınmalarına manevi ve kültürel kalkınmayı da eklemeleri gerekmektedir. Kalkınmanın kültürel boyutunun ihmal edilmesi durumunda, maddi kalkınmanın kısa vadedeki görece refahı bir aldanışa yol açar ve yanlışın farkına varıldığında çoktan açılmış olan makas, toparlanmayı daha güç bir hale getirir… Vakit, kültürel bir ihya için topyekün mücadele vaktidir! Her kişi ve kurum kendi çevresinden başlayarak imkanları ve gücü nispetinde meselenin hayatiyetini yüksek sesle ifade etmelidir.” sözleriyle açıklanan “Anadolu Kültür Buluşmaları” kapsamında, şair ve yazarlar ana meselesini gençlik ve kültür olarak belirleyerek Anadolu’yu adım adım dolaşmaya, özellikle gençlere ulaşmaya devam ediyor.

Daha önce Sinop ve Samsun programları gerçekleştirilmiş; hem kültür sanat dostlarıyla, hem de o şehirdeki kültür sanat aktörleriyle bir araya gelinmişti. Geçtiğimiz Kasım ayında da bir grup şair ve yazar ile Mardin ve Diyarbakır programları gerçekleştirildi.

17 Kasım Çarşamba günü Mardin Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi’nde düzenlenen programda şair ve yazarlar Yusuf Tosun, Hüseyin Karaca, Mustafa Ekici ve Sıddık Ertaş yer aldı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi desteğiyle gerçekleştirilecek programda “Anadolu Gençliği ve Medeniyet Bilinci” başlığı altında konuyu farklı boyutlarıyla değerlendiren konuşmacılar, aynı zamanda gençlerle sohbet edip kitaplarını imzaladılar.

Programın ikinci durağı olan Diyarbakır’da konu “Popüler Kültür Karşısında Anadolu ve Gençlik” olarak belirlendi. 18 Kasım Perşembe günü, yani büyük şairimiz Sezai Karakoç’un vefatından iki gün sonra onun memleketinde ve onun adını taşıyan kültür merkezinde gerçekleştirilen programın katılımcıları ise şair ve yazarlar Yıldız Ramazanoğlu, Yusuf Tosun, Erol Erdoğan, Sıddık Ertaş ve Hüseyin Karaca’ydı.