“GELİN TANIŞ OLALIM”

Anadolu Yazarlar Birliği, Sultangazi Belediyesi iş birliğiyle düzenlediği “Gelin tanış olalım” başlıklı programda ülkemizin şair, yazar ve sanatçılarını Türkiye’de yaşayan farklı milletlerden sanatçılarla bir araya getirdi.
Kültürel iş birliklerini artırmak, diyalog zemini oluşturabilmek, kamuoyuna mülteci konusunda pozitif mesajlar verebilmek amacıyla düzenlenen programda tüm bunları yapabilmek için öncelikle tanışmak gerektiğine vurgu yapıldı. Başta Suriye olmak üzere Mısır, Filistin, Ürdün, Irak, Özbekistan, Doğu Türkistan, Cezayir gibi çok sayıda ülkeden Türkiye’ye göçmen olarak gelmiş yaklaşık seksen sanatçı ile ülkemiz sanatçı, yayıncı ve medya mensuplarından oluşan davetlilerin katıldığı program, Boğaz’da tekne turu olarak gerçekleştirildi.

Katılanlar arasında, Türkçeye de bir eseri çevrilen, Özbek edebiyatının yaşayan en önemli yazarlarından Nurullah Muhammed Raufhan, Suriyeli yazar Tayser Ahmed Halef, ressam Muhammed Mahuk, heykeltraş Mustafa Teet, Filistinli şair Necvan Derviş, Ürdünlü hattat Zidan Azam gibi isimler yanında Türkiye'nin kültür sanat hayatının önemli isimlerinden hikayeci Yıldız Ramazanoğlu, şair Ahmet Murat, ressam ve küratör Hülya Yazıcı ile çok sayıda yazar, sanatçı ve medya mensubu yer aldı.

Misafir sanatçıları temsilen bir konuşma yapan Suriyeli ressam Ahmed Raed ve Türk öyküsünün önemli ismi Yıldız Ramazanoğlu da böyle bir program düzenledikleri için Anadolu Yazarlar Birliği’ne şükranlarını ifade ederek duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Ayrıca, santur sanatçısı Sedat Anar’ın farklı dillerden eserler icra ettiği programda, bir çok yerli ve göçmen sanatçı da söz alarak kendilerini tanıttılar.