Sultangazi Yazı Akademisi Açılış Töreni

Okuyan, düşünen ve yazan Sultangazili gençlerle Sultangazi Yazı Akademisi Başladı

Anadolu Yazarlar Birliği’nin, Sultangazi Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile düzenlediği Sultangazi Yazı Akademisi için bir açılış programı gerçekleştirildi…

Sultangazi Belediyesi’ndeki açılış programında konuşan Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Tosun; “Yazı Akademisi ile gençlerimizin okuma, düşünme ve yazma becerilerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu, bir dönemlik bir atölye çalışması değil. İnşallah, öğrencilerimiz lise hayatları boyunca bir yandan da akademiye devam edecekler ve liseden mezun olduklarında her birini genç birer yazar olarak çeşitli dergilerde okuyacağız. İnşallah bu çalışmalar neticesinde geleceğin şair, yazar ve aydınları yetişecek ve ülkemiz adına hayırlı işlerde bulunacaklar.” dedi.

Eğitmenler adına bir konuşma yapan şair Hüseyin Akın da gençleri sadece ders başarısı yönünde teşvik etmemek gerektiğini, önemli olanın içlerindeki cevheri keşfetmeleri için onlara destek vermek olduğunu söyledi. Özellikle salondaki velilere seslenen Akın, nitelikli okur yazarlığın önemine dikkat çekerek, “Çocuklarınızı; yazdıklarını, okuduklarını sizinle paylaşması için teşvik edin. Kendilerini ifade edebilmelerine imkan tanıyın. Böylece özgüveni yüksek, düşündüğünü ifade edebilen ve düşünce üreten bireyler olarak yetişsinler.” diye konuştu. Sultangazi Belediye Başkanı Abdurrahman Dursun ise; belediyeciliğin sadece altyapı hizmetlerinden, kaldırım ve parklar yapmaktan ibaret olmadığını, aslolanın insana ve özellikle gençlere dokunmak olduğunun altını çizerek “Özellikle eğitim ve kültür alanında tüm imkanlarımızı seferber etmeye gayret ediyoruz. Bu gençlerimiz zamanla Sultangazi sınırlarından taşacak, bir gün inşallah Türkiye’nin tanıdığı, tanıyacağı yazar ve düşünce insanları olacaklar.” dedi. Anadolu Yazarlar Birliği’ne ve Sultangazi Yazı Akademisi’nde görev alan eğitmen yazarlara da teşekkür eden Başkan Dursun; programın sonunda eğitim gören gençlere akademide okuyacakları kitap setlerini hediye ederek, öğrencilerle sohbet etti.

Sultangazi Yazı Akademisi’nde; okuyan, düşünen ve düşüncelerini gerek sözlü gerekse yazılı olarak ifade edebilen bireyler yetiştirmek, Sultangazili genç şair ve yazar adaylarını Türk Edebiyatına kazandırmak amaçlanıyor. Akademi kapsamında, Sultangazi ilçesindeki liseli gençler ülkemizin önemli şair ve yazarları yönetiminde eğitim yılı boyunca bir araya gelecekler ve birlikte okuyup yazacaklar. Ayrıca seminerler, yazar buluşmaları, atölye çalışmaları, dergi yayını gibi birçok etkinliği de birlikte gerçekleştirecekler.

Yaklaşık 1,5 aylık ön hazırlık sürecinden sonra liselerdeki edebiyat öğretmenlerinin ön seçimini yaptığı yaklaşık 200 genç arasından mülakatla belirlenen 123 öğrenciyle eğitime başlayan Sultangazi Yazı Akademisi, şair ve yazarlar Hüseyin Akın, Hüseyin Karaca, Sıddık Ertaş, Kadir Ünal ve Orhan Gazi Gökçe yönetimindeki 5 sınıftan oluşuyor.