Şanlıurfa Şiire Durdu…

Anadolu Yazarlar Birliği, Eyyübiye Belediyesi işbirliğiyle bu yıl Uluslararası Balıklıgöl Şiir Akşamı’nın altıncısını gerçekleştirdi.

Anadolu’nun dilleri” temasıyla gerçekleştirilen ve  tanıtımlarında Ahmed Arif’in “Anadoluyum ben, tanıyor musun?” dizesine atıf yapılan programda Türkçe yanında Kürtçe, Zazaca, Çerkesçe, Gürcüce, Lazca ve Arapça şiirler okundu.

İlk program okularda

24 Nisan’da “Şiir Lisede” başlığıyla okullarda öğrencilerle buluşan şairler, şiirler okuyup gençlerle sohbet etti. Öğleden sonra ise Harran Üniversitesi’nde Yıldız Ramazanoğlu, İsa Kocakaplan, Hasan Akçay ve Celal Fedai’nin katıldığı, Yrd. Doç. Dr.  Mahmut Kaya moderatörlüğündeki panelde “Anadolu’nun Edebiyatı ve Edebiyatta Mekan” konusu etrafında katılımcılar düşüncelerini paylaştı.

25 Nisan Cumartesi günü Balıklıgöl kıyısındaki “Şair Yüzleri ve Şiir Sergisi” hem şairler hem de şiirseverlerin yoğun ilgisine sahne oldu. İkinci günün panel konusu “Kültür Sanat Medyasında Taşra Algısı” katılımcıları ise Hüseyin Akın, Saliha Sultan, Bedir Acar, Bünyamin Yılmaz ve Mahmut Bıyıklı oldu. Günün akşamında ise İbrahim Makamında, bu toprağın dillerinden şiirler yankılandı.

İbrahim makamında şiirler…

Yusuf Özkan Özburun’un muhteşem sunumuyla gerçekleşen şiir akşamında Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Tosun ve Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci bu yılın teması ve Şanlıurfa’nın şiirle iç içe bir şehir olması üzerinde durdular.

Konuklar arasında yer alan TRT Kûrdi Genel Koordinatörü Mustafa Ekici ile Eyüp Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Turan Koçer’in kısa selamlama konuşmalarının ardından şairler sözü aldı.

Geceye katılan şairler:

Zeynep Arkan, Sümeyye Betül, Hasip Bingöl (Zazaca), Sıtkı Caney, Mustafa Özkurt Çupinaşi (Lazca), Sıddık Ertaş, Faruk Habiboğlu, Serdar Kacır, Şakir Kurtulmuş, Bejan Matur, Mustafa Özçelik, Hamid Omeri (Kürtçe), Kevser Ruhi (Gürcüce), Zafer Sürer (Çerkesce), Emrah Tahiroğlu (Arapça), Cihan Ülsen.